Zimowiska, ferie zimowe
Zimowiska, ferie zimowe dla dzieci, obozy narciarskie, obozy snowboardowe
Spływy Kajakowe
Propozycje spływów kajakowych po najciekawszych rzekach w Polsce. Spływy kajakowe Wkrą, Bzurą, Wisłą i wieloma innymi.
Miejsca turystyczne
Ciekawe miejsca turystyczne oraz propozycje wyjazdów na dłuższy urlop lub krótką wycieczkę rodzinną.
Sylwester w górach
Oferty sylwestrowe i propozycje spędzenia sylwestra w górach, nad morzem i w mieście.
|
Znany jako Sabała tak naprawdę nazywał się Jan Krzeptowski. Urodził się 26 stycznia 1809 w Kościelisku a zmarł w wieku 85 lat w Zakopanem. Młodość miał dość burzliwą, przez jakiś czas był kłusownikiem. Po upadku powstania chochołowskiego, krótki okres swojego życia spędził w austriackim więzieniu. Porzuciwszy myślistwo, zajął się gawędziarstwem i muzykowaniem. Towarzyszył Tytusowi Chałubińskiemu i Stanisławowi Witkiewiczowi w ich górskich wyprawach.
..::więcej informacji::.. W XII wieku zbudowano na wzgórzu gród umocniony drewnianym wałem. W XIII w. dobudowano romańską wieżę, tzw. donżon lub stołp, zachowaną do dnia dzisiejszego. Sam zamek wzniesiono w XIV w za panowania Kazimierza Wielkiego. W tym samym czasie powstał gotycki kościół pw. św. Trójcy. Tu w 1569 roku obradował sejm, na którym podpisano akt unii lubelskiej. Po zniszczeniach XVII wieku zamek został odbudowany w stylu neogotyckim z inicjatywy S. Staszica w latach 1824-1826.
..::więcej informacji::.. Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym powstało w 1982 r. jako jeden z czterech oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. Jego główną siedzibę stanowi spichlerz zbożowy pochodzący z końca XVI wieku. Muzeum gromadzi i opracowuje zbiory przyrodnicze z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii, pochodzące głównie z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Od wiosny do jesieni w muzeum zwiedzić można ekspozycję żywych roślin na wolnym powietrzu, czyli muzealny ogródek botaniczny.
..::więcej informacji::.. PANORAMA RACŁAWICKA we Wrocławiu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.
..::więcej informacji::.. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji jest Oddziałem Muzeum Ziemi Pałuckiej. W zbiorach muzeum znajduje się 17 parowozów z najstarszym pochodzącym z 1899 roku oraz 60 innych pojazdów szynowych. Zbiory muzeum prezentowane są w formie dworca kolejowego. W zabytkowej poczekalni można nadać korespondencję i widokówki. O atrakcyjności muzeum świadczy również jego lokalizacja, przy linii kolejowej wąskotorowej Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa co umożliwia łatwe dotarcie do Biskupina.
..::więcej informacji::.. Ostrów Lednicki to wyspa, która była książęcą rezydencją Piastów. Przypuszcza się że to właśnie na Ostrowie Lednickim w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. Na wyspie znajdują się umocnienia drewniane oraz ruiny budowli Kaplicy dworskiej Mieszka I oraz pałacu. Koniec świetności Ostrowa to panowanie Brzetysława I Czeskiego. Gród był miejscem poważnych bitew czego ślady znajdują się na dnie jeziora. Do XIV w. przetrwało tu osadnictwo, później Ostrów pełnił funkcję cmentarza.
..::więcej informacji::.. |